Majitel železářství radí: 5 tipů, jak ušetřit za energie

Ceny energií vyletěly do ohromných výšin a všichni teď řešíme, na čem ušetřit. Občas přitom stačí maličkosti a na vašem účtu to bude znát. Zbyněk Nussbauer je majitelem rodinného Železářství Charouzek v Tachově. Vede ho posledních 13 let. Ze své praxe i osobní zkušenosti sepsal několik tipů, díky kterým může být váš účet za energie nižší….

1.

Vypínejte zásuvky

Víte, že energii spotřebovávají i přístroje, které jsou v tzv. standby režimu? Tedy například televize, která je sice vypnutá ovladačem, ale není odpojená ze zásuvky. Stejně tak „žere“ i počítač, rádio, inkoustová tiskárna apod. V součtu za ně zaplatíte za rok stovky i tisíce korun navíc. Ideální je proto naučit se vypínat tyto spotřebiče i ze zásuvky.

K tomu můžou dobře posloužit i prodlužovací kabely s vypínačem, nebo chytrá automatizace domácnosti jako je dálkově ovládaná zásuvka, kterou vypnete ovladačem… Má dosah i 30 metrů, takže můžete vypnout zásuvku i v pokoji o dvě patra výš a nemusíte kvůli tomu vstát ani z gauče. Zásuvek je možné mít na jednom ovladači více.

Dálkově ovládané zásuvky s ovladačem. Tři kusy vás vyjdou na 660,-

2.

Pořiďte si Měřič spotřeby elektrické energie.

Tahle vychytávka vám dokáže uspořit i pěknou sumu peněz. Díky měřiči spotřeby elektrické energie si totiž můžete změřit aktuální příkon připojených spotřebičů i jejich spotřebu. Takže možná zjistíte, že vašemu účtu za energie vévodí spotřeba starší ledničky nebo sušičky. Každopádně pak můžete na základě měření optimalizovat vaši domácnost a snížit tak spotřebu.

Pokud má spotřebič velmi proměnlivý chod (např. lednička) nechte ho zapojený v měřiči delší dobu, aby ho bylo možno změřit při všech typech provozu. měřič spotřeby el. energie. Cena: 299 Kč.
 

3.

Zvažte koupi papiňáku

Tlakový hrnec nebo také Papinův hrnec (hovorově papiňák) existuje už od roku 1679! Poměrně dlouho trvalo, než mu lidé přišli „na chuť“. Za socialismu se k nám dovážely z Maďarska, byly hliníkové, běžela na ně reklama v televize a málokterá domácnost papiňák neměla. Tyhle hrnce přitom nebyly moc zdravé a ani bezpečné – občas udělaly z kuchyně válečnou zónu. 

Od té doby prošly papiňáky evolucí. Dnes jsou nerezové, bezpečné a praktické (dají se například mýt v myčce). 

Každopádně tento hrnec má tři hlavní výhody: šetří čas, šetří enegii a uvařené potraviny si udržují svou původní chuť. Například brambory si díky němu dáte už za 7-9 minut.

Cena pořízení tlakového hrnce je oproti normálnímu vyšší. Ale třeba ten, který nabízíme my má prodlouženou 5 letou záruku a dokonce ho lze umýt v myčce. 

I tužší plátky hovězího masa jsou měkké cca po 20–60 minutách, zatímco při dušení pod poklicí je nutno počítat až s hodinami. Tlakový hrnec BIOMAX má objem 6 l a prodlouženou záruku na 5 let. Cena: 3 180 Kč

4.

Při vaření sáhněte po pokličce

A ještě jednou téma vaření. Poklička, která správně přiléhá na hrnec dokáže snížit oproti nezakrytému hrnci spotřebu až čtyřnásobně. Doporučuji tedy kupovat hrnce s poklicí nebo pořídit poklice samostatně. 

Dalšími tipy, jak ušetřit při vaření je využívání správné velikosti hrnce, který co nejvíce kopíruje průměr plotýnky. Zkrátka na malou plotnýnku patří malý hrnec, na velkou velký (pokud bychom použili na velkou plotýnku hrnec, který má průměr o 4 cm menší než je plotýnka, přijdeme o 40% energie). U hrnců je pak nejlepší používat ty s rovným dnem a z varných desek vychází energeticky nejlépe indukční (ty mají ale nejvyšší pořizovací cenu a vyplatí se tak hlavně do domácností, kde se vaří denně).

Poklice KLASIK (vpravo) má průměr 22 cm je prodávána samostatně. Originální tvar zajistí zpětné skapávání zpět do nádoby a můžete tak vařit i s malým množstvím vody.  Cena: 269 Kč.

5.

Vyměňte žárovky

Možná si pamatujete, že žárovky byly dříve velké téma a že došlo v zemích EU k jejich zákazu. Přesto je stále seženete. Výrobcům stačilo změnit označení (koupíte je tak například pod názvem průmyslové žárovky nebo tepelný zdroj). Klasické žárovky sice hodně svítí, ale taky hodně hřejí (cca z 10% svítí a z 90% hřejí). A tudíž i hodně žerou. Takže pokud jste je ještě nevyměnili, teď je nejlepší čas. 

Šáhnout byste mohli po halogenové alternativě. Ta má oproti klasické delší životnost a podobné vlastnosti jako klasická žárovka – např. okamžitý náběh. Ale hřejí taky a oproti klasické žárovce mají příkon jen o 30% menší.

Takže za nás je nejlepší volba LED žárovka. Oproti klasické mluvíme o úspoře až 80% spotřeby energie. LED žárovky téměř nehřejí a mají extrémně dlouhou životnost. Ty současné dokážou svítit stejně dobře jako klasické a seženete teplé i chladné odstíny. 

Žárovka LED klasická (vlevo), 9W, 800lm, teplá bílá, 75 Kč; žárovka LED 360°, 1000lm, 8W, teplá bílá, 159 Kč; žárovka LED svíčka, 5W, 410lm, E14, teplá bílá, 58, Kč.